Нема производи во вашата кошничка.

Клуб 5*
Photo
Video

Исклучително квалитетен душек со квалитетна високо-еластична Екоцел пена и 2 см, мемори пена, збогатена со специјална комбинација од посребрени влакна за анти-бактериска заштита, специјално дизајнирана за да создаде здрава и свежа средина за спиење. Цврста и мека површина за спиење за максимална поддршка и постојана циркулација на воздух.

Fresh Душек
Од 22.990,00 ден. До
Изберете
Јавете ни се на 02 3094-552
 • Кратко инфо
 • Детали за производот
 • Технички карактеристики
Кратко инфо

Исклучително квалитетен душек со квалитетна високо-еластична Екоцел пена и 2 см, мемори пена, збогатена со специјална комбинација од посребрени влакна за анти-бактериска заштита, специјално дизајнирана за да создаде здрава и свежа средина за спиење. Цврста и мека површина за спиење за максимална поддршка и постојана циркулација на воздух.

Дознајте повеќе
Детали за производот

Уживајте во удобноста на душекот со мемори пена и придобивките од среброто

Ви го претставуваме иновативниот Memory Fresh душек од Дормео, специјално дизајниран за да уживате во навистина релаксирачки сон!

Dormeo Fresh е ергономски душек, специјално дизајниран да ви даде поддршка и да се прилагоди на вашето тело, бидејќи има слој од високо-квалитетна мемори пена, која се наоѓа во луксузната навлака.

 • вам и на вашиот партнер ќе ви ја даде потребната поддршка за мирен и удобен сон
 • средината за спиење ќе биде без прашински грини и бактерии кои може да предизвикаат алергии
 • појавата на непријатни миризби ќе биде минато и вашиот душек ќе биде свеж долго време

од луѓето кои спијат на овој душек тврдат дека спијат подобро.

од луѓето кои спијат на овој душек тврдат дека се толку задоволни што повторно би го купиле.

Извор: анкета за задоволни корисници на Dormeo Memory Fresh душекот (N=142)

Совршен баланс на меки и тврди материјали за убав сон и подобро здравје

Memory Fresh е специјално дизајниран за да ви обезбеди квалитетен и удобен сон, а вие целосно ќе се релаксирате. За максимално удобен сон Ви треба душек на кој ќе Ви биде удобно кога ќе легнете - а сепак ќе биде доволно цврст за да им даде ефективна поддршка на телото и ‘рбетот.

За да се постигне оптимален баланс, овој душек е направен од два материјали кои се надополнуваат во својата функција:

 • еластичното Екоцел® јадро му дава на вашето тело идеална поддршка и обезбедува правилна положба на ’рбетот
 • мемори пената одлично се прилагодува на формата на вашето тело и обезбедува мека подлога

Со оптимизација на оваа комбинација на тврд и мек материјал, Dormeo Fresh душекот претставува одличен избор за сите кои сакаат удобен и квалитетен сон. Со Dormeo Fresh душекот ќе го добиет етокму тоа.

Ергономски душек кој ви помага да ја намалите болката во грбот и да го заштитите вашиот ’рбет

Memory Fresh душекот ќе ви овозможи удобен сон без вкочанетост и болки во грбот. Умерено тврд, тој е идеален за оние кои бараат ергономски душек за поголема поддршка.

Поради богатите слоеви на Екоцелl® кои го формираат јадрото на душекот, Memory Fresh душекот ви дава поддршка на целото тело, а не само на некои делови:

 • ви помага да се ослободите од болките во грбот кои настануваат поради оптоварување на пршлените кога подолго време лежите,
 • го намалува притисокот врз испакнатите делови од вашето тело, како што се: рамената, колковите и петите,
 • овозможува природна положба на вашето тело без разлика на тоа во која положба спиете.

Заштита од грини и бактерии

За примарна заштита навлаката на Memory Fresh душекот е збогатена со CleanEffect® Silver заштита – третман со кој ќе бидете сигурни дека вашиот душек ќе остане свеж и без непријатни миризби. Тој е најдобриот избор за сите кои имаат проблеми со потење, астма или се склони на алергии.

Направен од материјали кои се рециклираат и се еколошки

Доколку барате еколошки душек, тогаш треба да знаете дека и Ecocell® и мемори пената се рециклираат и дека Memory Fresh душекот е произведен со минимално влијание врз животната средина.

Пресек на душекот Fresh:

Memory Fresh е направен од високо-квалитетни материјали. Нивната комбинација создава оптимална средина за спиење:

 • 1навлака импрегнирана со посребрени влакна за максимална свежина и анти-бактериска заштита,
 • 2удобен слој од 2 см мемори пена, која совршено ќе се прилагоди на контурите на вашето тело за мека поддршка,
 • 313 см. слој од Ecocell® пена за максимална поддршка на главата, вратот, ‘рбетот, грбот и колковите.
 • 4душекот има и 4 практични рачки со кои ќе може едноставно да го кренете и поставните во рамката на вашиот кревет.
1 2 3 4

16 см.

Подобро здравје со револуционерната CleanEffect® Silver заштита

Без бактерии

Без непријатни миризби

Memory Fresh душекот се разликува по тоа што има специјален третман со посребрени влакна кој е импрегниран во навлаката на душекот..

Бактерии

Сребрени јони

АНТИ-БАКТЕРИСКИ

СРЕБРО

Моќните ефекти кои среброто ги има врз бактериите:

 1. Ја дестабилизира клеточната мембрана
 2. Го спречува дишењето
 3. Внесувањето на храна (хранливи состојки) е спречено
 4. Делењето на клетките е исто така спречено

Сребрените влакна се импрегнирани во ткаенината, па затоа ткаенината ја задржува својата мекост и квалитет. Навлаката на душекот е мека, а сепак му ги дава на телото сите неверојатни придобивки од чистото и природно сребро.

Почувствувате ја свежината на душекот кој дише заедно со вас

Clean Effect® Silver третманот и јадрото на душекот кој дише се ефективни и го спречуваат потењето поради одличната циркулација на воздух, а вие ќе останете суви во текот на ноќта. Тридимензионалната клеточна структура на јадрото на душекот има воздушни канали кои постојано носат воздух и ја одржуваат средината за спиење сува. Вие ќе може да уживате во здрава, удобна средина за спиење доколку сте склони на потење.

Еластична поддршка од Екоцел® пена за максимална удобност во текот на ноќта

Memory Fresh е направен од новата генерација на високо-квалитетната Екоцел® пена, која е специјално дизајнирана за да ви даде балансирана поддршка на телото и максимална удобност.

Екоцел® пената е еластична и умерено цврста - што значи дека ќе му даде целосна поддршка на вашето тело. Душекот ќе ја задржи својата форма, без разлика на притисокот кој се става врз него. Еластичната природа на Екоцел® пената овозможува душекот да се прилагоди на контурите на вашето тело.

Тридимензионална клеточна структура за ефикасна циркулација на воздух за сува и хигиенска средина за спиење.

2 см мемори пена која се прилагодува на формата на вашето тело

Memory Fresh душекот има слој од 2 см од високо-квалитетна мемори пена. Материјал кој за прв пат го користеше НАСА за потребите на астронаутите во вселената. Поради нејзината мекост и неверојатна еластичност се прилагодува на телото и го дава највисокиот степен на удобност.

Мемори пената го намалува притисокот на рамената и колковите, и вие може да имате природна поставеност во текот на ноќта за длабок и релаксиран сон. Ќе ја поттикне циркулацијата на крвта. Се препорачува за лица со проблеми во грбот и вратот.

Не се пренесува движењето, па квалитетот на спиењето е поголем!

Соодветен за

 • сите оние кои сакаат умерено тврд душек
 • сите оние кои бараат ергономски душек кој ќе ви даде целосна поддршка на грбот, ’рбетот, главата, вратот и испакнатите делови од вашето тело
 • сите оние кои се потат додека спијат
 • сите оние кои бараат душек кој е анти-бактериски и отпорен на прашински грини
 • оние кои патат од астма или од алергии
 • овој душек е особено соодветен за мали деца поради сите придобивки за здравјето кои ги нуди природното сребро
 • одличен систем за циркулација на воздухот што го прави идеален за потопли места

Инструкции за отварање на душекот:

Технички карактеристики
Јадро Ecocell®
Анти-бактериски третман Да
Висина 16 cm
Гаранција 15 години
Дормео линија Vitality
Дормео програма спиење
Материјал Ecocell®, Мемори пена
Мемори пена Да
Навлака посребрени влакна
Цврстина Средно тврд

Рецензии од купувачи 0 рецензии

Што мислите за овој производ? *

1 1 ѕвездичка
2 2 star
3 3 star
4 4 star
5 5 star