КУПУВАЈТЕ ПО КАТЕГОРИИ
Наши продавници
Клуб 5*
0
0,00 ден.
Losd fsdf sd
Нема производи во вашата кошничка.

Јоргани

Јоргани

Може да одберете од нашите летни, зимски јоргани кои се соодветни за сите 4 сезони. Тие имаат полнење од анти-алергиски материјали кои кои ќе ви дадат максимална удобност.

Подреди според Подреди според

27 производ(и)

Затворете

27 производ(и)

Затворете

Дормео Јоргани

Не постои универзален јорган или ќебе кое ќе одговара на сите. Но, денес, сигурни сме дека секој од вас, може да го избере својот совршен јорган од нашата широка понуда, во продавниците или онлајн, избирајќи лесни јоргани за во лето, дебели јоргани за во зима, јоргани за целата година или декоративни ќебиња.

Какви јоргани можеме да ви понудиме?

Нашето портфолио изобилува со најразлични видови јоргани, за сите сезони. Можете да изберете меѓу лесни, летни јоргани (со мешавина од памук, памук и свила), двојни јоргани за есен и зима (полнење од напредни Wellsleep микрофибер влакна) и декоративни покривки со трендовски бои и дезени.

Како да го изберете вашиот јорган?

Постојат неколку насоки или критериуми по кои треба да се водите при изборот на квалитетни јоргани. Ова се поважните:

  • Тип на полнење на јорганот
  • Антиалергени својства на постелнината
  • Одржувањето и хигиената

Постојат два главни типа на полнење – природно и синтетичко. Исто така важна е и навлаката на јорганот. Ние препорачуваме памучна навлака, бидејќи му овозможува на јорганот да дише, одлично ја регулира телесната температура и ноќното потењето. Природните полнења се меки и топли, можат да се перат во машина, потрајни се и биоразградливи. Синтетичките полнења се одлична опција доколку сте алергични на волна и памук. Тие имаат хипоралергени својства и можат да се перат на повисоки температури, но не се биоразградливи.

Антиа-алергените својства на постелнината се битни доколку сте алергични на природните полнења на јорганите, како волна, памук или пердуви. Алергиите ги причинуваат прашинските грини кои се бараат влажни и топли услови. Затоа е мошне важно редовното проветрување на креветот, посебно на јорганот, со негово преклопување, за да се намали влагата од ноќното потење, како и на собата во која што спиете.

Различните полнења и материјали на јорганите имаа различни уптатства за перење, затоа секогаш препорачуаме да се следат упатствата од поризводителот. Перете го вашиот јорган на секои 6-12 месеци, користејќи детергент без ензими, во машина на 60°. Темелно исушете го и проверете дали полнењето е целосно суво пред да вратите јорганот во навлаката.

Кое ќебе/јорган е совршено за зима?

За постудените денови подобро е да изберете ќебиња со надолно полнење или двојни јоргани. Во нашата понуда можете да ги најдете следните модели:

  • MIRABI 3во1 Deluxe повеќенаменско решение за во спалната соба, кое може да се користи јорган, елегантна прекривка за креветот или за гарнитурата. Се пере во машина на 40° и доаѓа во две димензии: 140x200см и 200x200см;
  • Aloe Vera двоен јорган, се состои од два јоргани со различна големина: еден потенок за употреба во текот на летото, подебел за во есен и секако двата јоргани кои се користат во текот на зимата.  Се пере во машина на 60° и достапен е во две димензии: 140x200см и 200x200см;
  • Black Diamond јорган со револуционерниот HeiQ Smart temp третман, кој реагира на температурата на телото и ви овозможува динамично ладење и топлење. Достапен во две димензии: 140x200см и 200x200см;

Кое ќебе/јорган да се избере за топлиот период?

Официјалната веб-страница на Dormeo има широк спектар на лесни ќебиња. Тие се добро проветрени и не создаваат ефект на стаклена градина, затоа се убави за употреба во топло време. За вас ги издвојуваме следните модели:

  • Siena light јорган, кој е идеален за оние кои имаат потешкотии со ноќно потење.  Овој јорган одлично ја регулира телесната температура, му овозможува на вашето тело да дише,  давајќи му чувство на свежина и удобност. Достапен е во две димензии: 140x200см и 200x200см;
  • Aloe Vera Light јорган, специјално дизајниран за потопли годишни времиња. Се препорачува за оние со осетлива кожа. Се пере во машина на 60°. Достапен во две димензии: 140x200см и 200x200см;
  • Solky Soft ќебе, удбоно и меко ќебе, кое доаѓа во двостран дизајн со две бои: кафеава и сива. Се пере во машина за алишта и доаѓа во еднична димензија од 140x160 см